idi:

Aquadrom - Ruda Śląska

01. Lokalizacja Ruda Śląska (woj. śląskie, Polska)
02. Etap realizacji Projekt zrealizowany
03. Data projektu 2009 - 2012
04. Koszt budowy 82,3 mln zł brutto
05. Powierzchnia użytkowa 15 000 m²
06. Powierzchnia lustra wody 1 409,5 m²
07. Inwestor Spółka Inwestycyjna Park Wodny Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej
08. Opis
Swoją architekturą obiekt nawiązuje do industrialnych barw Śląska. Bryła budynku w sposób syntetyczny nawiązuje do znajdującej się w sąsiedztwie hali sportowej MOSiR.
Do 2018 roku (otwarcie Wodnego Parku Tychy naszego autorstwa) największy tego typu ośrodkiem rekreacji wodnej w regionie. Aquadrom czyli Park Wodny w Rudzie Śląskiej składa się z kilku stref funkcjonalnych: strefy rekreacji, basenów sportowych, strefy dla najmłodszych, saunarium, kompleksu zjeżdżalni, tarasu zewnętrznego oraz basenu do nurkowania.
 
Z wnętrza hali basenowej rozpościera się przepiękny widok na otaczającą obiekt od strony południowej zieleń. Wrażenie obcowania z naturą jest spotęgowane poprzez zastosowanie na przeważającej części dachu w hali basenów rekreacyjnych foli ETFE. Dzięki zastosowaniu takiego materiału możemy leżąc w wodnie podziwiać niebo, zarówno w piękne letnie słoneczne dni, jak i zimowe. Do części rekreacyjnej można również zaliczyć wieżę zjeżali oraz zjeżdżalnię typu Cebula zlokalizowaną bezpośrednio w hali basenów rekreacyjnych. W hali basenów rekreacyjnych wydzielono również strefę dla najmłodszych, w której mogą w bezpieczny sposób spędzać czas wraz z rodzicami. Największą atrakcją tej strefy jest piracki statek. Dla komfortu rodziców oraz opiekunów przewidziano w strefie dziecięcej taras do leżakowania, z którego można obserwować swoje pociechy.
W strefie basenów sportowych znajdują się dwie niecki: basen sportowy, czterotorowy o długości 25 metrów oraz basen do nauki pływania. Innowacyjne rozwiązanie w postaci ruchomego dna pozwala na wszechstronne wykorzystanie basenu, umożliwia prowadzenie zajęć: nauki pływania dla osób w różnym wieku, fitness, a także zajęć dla najmłodszych – niemowląt. Dopełnieniem całej strefy sportowej jest basen do nurkowania. Tuba o głębokości 7 metrów oraz 7 metrach średnicy pozwoli wszystkim zainteresowanym rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem.
Niezbędną strefą w każdym aquaparku jest saunarium, które w obiekcie w Rudze Śląskiej zostało wyposażone w takie atrakcje jak: sauna fińska, łaźnia parowa, grota wodna, biosauna, pawilon chłodu tepidarium, oraz sauna Rudzka Bania (sauna zewnętrzna). Ze względu na strefę nietekstylną jaka obowiązuje na terenie całego saunarium dołożono wszelkich starań, aby zachować maksimum prywatności.
zobacz wiecej