idi:

Chełmski Park Wodny

01. Lokalizacja Chełm (woj. lubelskie, Polska)
02. Etap realizacji Projekt zrealizowany
03. Data projektu 2013 - 2016
04. Koszt budowy 35 mln zł brutto
05. Powierzchnia użytkowa 8 000 m²
06. Powierzchnia lustra wody 900 m²
07. Inwestor Miasto Chełm
08. Opis
Idea obiektu wynika ściśle z jego lokalizacji. Miasto Chełm słynie z wydobycia kredy. Elewacje i jej podziały oraz materiał, który został zastosowany, nawiązują do naturalnego bogactwa tego rejonu. Jednocześnie kreda w budynku basenowym symbolicznie nawiązuje do wody i życia w wodzie, które ją stworzyło. Wypiętrzone i poszarpane skały wapienne tworzą elewację frontową z rozcięciem naprowadzającym na strefę wejściową. W obiekcie zaprojektowano halę basenów rekreacyjnych i sportowych, kompleks saunowy, fitness, siłownię, squash, kręgielnię oraz gastronomię.
Najdroższa przestrzeń basenowa została dopracowana do ostatniego metra kwadratowego by uzyskać jak największą funkcjonalność na jak najmniejszej powierzchni. W efekcie udało się zminimalizować koszty budowy tworząć spektakularne, jedyne takie w Polsce atrakcje (podwieszany wodny tor przeszkód). Rwącą rzekę w kształcie cyfry „8”, umożliwia wielofunkcyjne wykorzystanie tej strefy. Dzieci i dorośli mogą wspólnie uczestniczyć w zabawie, zmieniając kierunki pływania, unosząc się na wodzie z prądem rzeki lub walcząc z jej nurtem. Dodatkowo stworzono szereg atrakcji niewymagających energii elektrycznej, co w znaczący sposób obniża koszty eksploatacyjne. Są to m. in. huśtawka wodna, ściana wspinaczkowa czy „pływające liście”. Ponadto w hali basenów rekreacyjnych zaprojektowano wanny spa oraz strefę dla najmłodszych. Dzięki wydzieleniu jej z hali basenów rekreacyjnych strefa ta staje się bardziej bezpieczna dla przebywających tam dzieci, a jednocześnie mniej uciążliwa dla pozostałych klientów Centrum Sportów Wodnych. Strefa saunowa dostępna bezpośrednio z hali basenów rekreacyjnych, jak i niezależnie dla osób niekorzystających z basenów została zaprojektowana na trzeciej kondygnacji, dzięki czemu z jej wypoczywali rozpościera się widok na strefę basenową.
DODATKOWE INFORMACJA:
Projekt został uznany za najlepszy podczas dialogu konkurencyjnego – jest to szczególny tryb zamówienia publicznego, podczas którego Zamawiający prowadzi indywidualne spotkania z biurami projektowymi, które z kolei przedstawiają swoje wizje, koncepcje, grafiki i wizualizacje. 
Dopiero po tych rozmowach tworzona jest wiążąca wersja Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. To niestandardowe podejście dało gminie Chełm możliwość skonfrontowania swoich potrzeb z najlepszymi specjalistami z kraju i zagranicy oraz poznania kilku różnych koncepcji na zadany temat - by w wyniku tych działań wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do potrzeb Inwestora.
zobacz wiecej