idi:

Dom rodzinna wstęga

01. Lokalizacja Ruda Śląska
02. Etap realizacji Projekt zrealizowany
03. Data projektu 2015-2016
04. Powierzchnia użytkowa 200 m2 + wiata samochodowa 60m2
05. Inwestor Prywatny
06. Opis WHY
Inwestor marzył o domu, który angażować będzie domowników do spędzania czasu razem. Z jednej strony każdy domownik ma mieć własną przestrzeń prywatną, z drugiej salon ma być przestrzenią otwartą – dostępną dla każdego.  Kluczowe były również wielkość pomieszczeń i ich układ, brak zakamarków i zintegrowanie z ogrodem. Inwestorzy uwielbiają duże rodzinne imprezy, więc oczekiwali jadalni na 20 osób i dużej, funkcjonalnej kuchni. Dodatkowym wymogiem były 3 miejsca postojowe dla samochodów, bez konieczności odśnieżania w zimę, a zarazem dom miał być mały i funkcjonalny, by umożliwić jego odsprzedać w przyszłości. Największym  wyzwaniem w projekcie było bardzo niekorzystne ustawienie względem stron świata. Nie duża, prostokątna parcela sąsiadująca z drogą od strony południowej, w spadku w kierunku północnym.
HOW
Budynek został zaprojektowany jako parterowy i wykorzystał całe dostępne miejsce w układzie północ-południe. Dom został złożony z trzech pudełek przeplecionych wstęgą, która owinęła portal wejściowy i ogrodzenie. Każde z nich posiada inną grupę funkcji, a wstęga stanowi akustyczną i formalną barierę. Pierwsze pudełko przy samej drodze stanowi przestrzeń powitalną – z podpierająca ją monumentalną ramą, tworząc przyjemne i rozświetlone miejsce. To tu dyskretnie ukryto funkcje parkingowe i techniczne w frontowej fasadzie domu od strony południowej. Drugie pudełko kryje serce budynku wokół którego kręcą się wszystkie pozostałe funkcje. Tworząc salon na planie litery L i integrując z nim zarówno korytarz, jak i jadalnie powstała olbrzymia wielofunkcyjna przestrzeń dopasowana do potrzeb użytkowników. W jego najdalszych punktach znajduje się komplet wypoczynkowy i stół jadalniany (sąsiadujący z kuchnią). Dzięki takiemu rozplanowaniu podczas imprez rodzinnych mały stół można powiększyć do 20+ miejsc, w kierunku środka pomieszczenia. W centralnej części salonu znajduje się duży kominek, który  prawdziwie oraz w sposób symboliczny stanowi ognisko domowe, integrujące domowników. Trzecie pudełko zawiera prywatne sypialnie, z wyraźnym oddzieleniem akustycznym i formalnym od strefy ogólnej. By rozwiązać problem południowego ułożenia wjazdu na działkę oraz lokalizacji strefy technicznej, projekt zakłada stworzenie dwóch tarasów od strony wschodniej i zachodniej. W ten sposób dom zyskał intymny taras śniadaniowy. Połączony z kuchnią i ogrodem ma bezpośredni dostęp do donic z ziołami i warzywami. Drugi skąpany w świetle zachodniego słońca pełni funkcje drugiego salonu. Takie podejście umożliwia unikanie upałów i migrację pomiędzy tarasami w zależności od potrzeb.
WHAT
Wykorzystane zabiegi architektoniczne wytworzyły w ramach pierwszej strefy technicznej - spektakularną fasadę – portal podpierający dużych rozmiarów ażurową wiatę. Pod nią znalazło się miejsce dla dwóch samochodów oraz zewnętrzną lecz zadaszoną, oświetloną i osłoniętą strefę wejściową. Gra światłocieni zapewniła lekkość i interesujący rysunek na prostych i tanich formach domu. Druga strefa – dzienna zawiera wielofunkcyjny salon, hol wejściowy, podręczną toaletę, spiżarnię (połączoną bezpośrednio z garażem na dostawy zimą), kuchnię i pralnię z suszarnią. W ten sposób niezbędne funkcję zostały rozplanowane ergonomicznie blisko siebie. Trzecia strefa - prywatna zawiera dwie sypialnie dla dzieci i prywatną łazienkę z prysznicem oraz „pudełko w pudełku”, czyli podstrefę dla rodziców, złożoną z przestronnej garderoby i łazienki z salonem kąpielowym z wanną spa. Ta najbardziej prywatna część ma bezpośrednie wyjście na taras zachodni wydzielony zielenią od części salonowej.
 


zobacz wiecej