idi:

Rewitalizacja Budynku „Kaufhaus” - Ruda Śląska

01. Lokalizacja Ruda Śląska
02. Etap realizacji Projekt zrealizowany
03. Data projektu 2008-2014
04. Koszt budowy 10 mln zł
05. Powierzchnia użytkowa 7380 m²
06. Inwestor prywatny
07. Opis
Kaufhaus to najstarszy Dom Handlowy w Polsce wybudowany w 1904 roku w Fridenshutte (Huta Pokój) w obecnej Rudzie Śląskiej w stylu secesji z klinkierowej cegły. W budynku oprócz sklepu znajdowało się całe centrum zaopatrzeniowe, rzeźnie, spichlerz, piekarnie, restauracje oraz różnego rodzaju biura i butiki.
Kaufhaus to starszy brat berlińskiego KaDeWe (Kaufhaus Des Westen z 1907r.) .Jest wyjątkowy, gdyż podobne obiekty (Harrods z 1905r.) powstały w wielkich metropoliach dla elity, natomiast Dom Handlowy w Rudzie Śląskiej powstał na terenie kolonii robotniczej. Stanowi on o skali opiekuńczego kapitalizmu dyrekcji Huty Pokój, które niczym firma Google próbuje przyciągnąć swoich pracowników oferując im ponadprzeciętne warunki pracy. 
Projekt obejmował otworzenie historycznego wyglądu obiektu, który uległ znaczącym uszkodzeniom i przebudowom w okresie PRL.
W wyniku prac pieczołowicie odtworzono elewacje, okna, witryny oraz wszelkiego rodzaju detale. 
Pomieszczenia na parterze zostały przystosowane na potrzeby powierzchni handlowych, na piętrach na klimatyzowane biura, na poddaszu zaprojektowano mieszkania typu loft, natomiast w piwnicach przewidziano pomieszczenia pod gastronomię i rozrywkę.
 
zobacz wiecej