idi:

Wodny Park Tychy

01. Lokalizacja Tychy (woj. śląskie, Polska)
02. Etap realizacji Projekt zrealizowany
03. Data projektu 2010 - 2018
04. Koszt budowy 113,3 mln zł brutto
05. Powierzchnia użytkowa 16 000 m²
06. Powierzchnia lustra wody 1 700 m² (w tym 400 m² baseny zewnętrzne)
07. Inwestor Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach
08. Opis
Motywem przewodnim całego projektu są płynne formy i przełamujące się fale, które są dostrzegalne zarówno na zewnętrz jak i we wnętrzu obiektu. Potwierdzeniem tego są elementy wykończenia wnętrz: „drzewo” znajdujące się w hali basenu rekreacyjnego wykonane z sufitów napinanych oraz pasy dekoracyjne drewnopodobne. Obła forma obiektu bardzo dobrze wpisuje się w ideę płynnych form, a jednocześnie podkreśla piękno zastosowanych płyt elewacyjnych, które w zależności od kąta patrzenia i kierunku padania promieni słonecznych zmieniają swój kolor dając niepowtarzalne efekty wizualne.
Obiekt jest pod wieloma względami innowacyjny, zarówno pod względem atrakcji znajdujących się w budynku jak i pod względem materiałów i zastosowanych technologii. Park Wodny w Tychach został podzielony na kilka stref funkcjonalnych. Główną i najważniejszą jest hala basenu rekreacyjnego, która mieści basen falę, rwąca rzekę, basen wypływowy łączący strefę rekreacji wewnętrznej ze strefą rekreacji zewnętrznej. Jest on dostępny przez cały rok, dzięki czemu możliwa jest kąpiel na zewnętrz obiektu zarówno latem jak i w warunkach zimowych. W hali basenu rekreacyjnego prócz atrakcji przeznaczonych dla starszych gości znajduje się również strefa dla najmłodszych. Została ona oddzielona od pozostałych basenów w celu podniesienia bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowników. Główną atrakcją brodzików dla dzieci jest batyskaf, który łączy strefę zewnętrzną z wnętrzem obiektu. Jest podestem startowym zjeżdżalni oraz punktem widokowym. Innowacyjnym rozwiązaniem w hali basenu sportowego jest świetlik dachowy w kształcie fali wykonany z foli ETFE. Zastosowanie foli stwarza możliwość opalania się również w zimowe dni oraz rozwoju żywej roślinności, a także wpływa znacząco na komfort akustyczny, skutecznie pochłaniając hałas. Ponadto Park Wodny Tychy jest pierwszym obiektem w Europie, który posiada most linowy o rozpiętości 45 metrów, zawieszony nad basenem rekreacyjnym. Most stanowi połączenie pomiędzy słonecznymi antresolami, dając przez to możliwość podziwiania panoramy całego Aquaparku oraz widoku na Las Kobiórski.
Kolejną strefą funkcjonalną jest strefa basenów sportowych. W jej skład wchodzi basen o wymiarach 12,5 x 25 m oraz basen do nauki pływania wyposażony w ruchome dno. Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia mogą się tam odbywać różnego rodzaju zajęcia: aquaaerobic, lekcje nauki pływania dla osób w różnym wieku poczynając od najmłodszych, zajęcia z hydrocyclingu oraz zajęcia z niemowlakami.
Kolejną strefą parku wodnego jest wieża zjeżdżalni. Zaprojektowano w niej jedyną w Polsce zjeżdżalnię AquaLoop o pionowym starcie, a prędkość zjazdu wynosi 65km/h. Ponadto w obiekcie zaplanowano zjeżdżalnię typu Cebula oraz zjeżdżalnię pontonową.
W następnej strefie funkcjonalnej zlokalizowano symulator surfingu. Jest to jedyny w Europie park wodny, który posiada krytą halę surfingu.
W południowej części obiektu zaprojektowano strefę rekreacji zewnętrznej, z której rozpościera się przepiękny widok na Paprocański Las. Taras zewnętrzny, w skład którego wchodzi basen wypływowy, wodny plac zabaw dla najmłodszych oraz gastronomia zewnętrzna, został połączony z halą basenów rekreacyjnych.
Kompleks został uzupełniony o strefę saunową wraz z Łaźniami Piwnymi. W obiekcie zaprojektowano sauny fińskie, sauny parowe oraz ogródek saunowy wraz z sauną fińską zewnętrzną. Łaźnie Piwne są jedną z atrakcji Parku Wodnego w Tychach. Przestrzeń łaźni została całkowicie oddzielona od pozostałych stref obiektu, co pozwala na maksymalne odprężenie i wyciszenie. Wnętrza Łaźni Piwnych zostały zaprojektowane na wzór oryginalnych kadzi tyskiego browaru. Ścisła współpraca Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej z Kompanią Piwowarską S.A. nie tylko zasili budżet miasta, ale również umożliwi wykorzystanie produktów najwyższej jakości. 
W 2020 roku otrzymaliśmy zlecenie na rozbudowę strefy saunowej o dodatkową Saunę zewnętrzą przeznaczoną pod duże imprezy saunowe dla 100 osób z odpowiednim oświetleniem, sterownią oraz prysznicami towarzyszącymi, strefą wejściową.
W 2021 planowane jest rozpoczęcie budowy nowej sauny zewnętrznej.
zobacz wiecej